ULTIMATE FILE MANAGER

Ultimate File Manager (UFM) jest zaawansowanym menedżerem plików rozprowadzanym ze starannie dobranymi i skonfigurowanymi darmowymi aplikacjami. Celem projektu UFM jest stworzenie najlepszego środowiska do uruchamiania swoich ulubionych aplikacji z jednego miejsca. Główną aplikacją jest dobrze znany i ceniony menedżer plików Total Commander (shareware) lub jego darmowy odpowiednik Multi Commander. UFM pozwala na zarządzanie wszystkimi plikami i aplikacjami w najlepszy i najprostszy sposób. To odpowiednio skonfigurowane, łatwe w użyciu i potężne środowisko daje najlepsze wrażenia, cokolwiek chcesz zrobić!

Najnowszą wersją jest wersja ULTIMATE FILE MANAGER 9.5 z dnia 1 lutego 2023.


Pakiet Ultimate File Manager przeznaczony jest na system Windows i rozprowadzany jest w formie instalatora, który napisany został w NSIS oraz Delphi CE. Instalator jest prosty i intuicyjny. Jego zadaniem jest skopiowanie wszystkich wymaganych plików i odpowiednie skonfigurowanie systemu (można skorzystać z instalacji normalnej jak i przenośnej). Ultimate File Manager może być uruchamiany zarówno w systemie 32 bitowym jak i 64 bitowym. Instalator rozprowadzany jest w dwu wersjach - Lite oraz Full (wersja Lite zawiera tylko podstawowe zewnętrzne aplikacje, zaś wersja Full zawiera je wszystkie).

Siłą pakietu Ultimate File Manager jest odpowiednio skonfigurowany menedżer plików, który wzbogacony jest o najlepsze wtyczki rozszerzające jego funkcjonalność oraz o starannie dobrane zewnętrzne programy. Instalator pakietu Ultimate File Manager pozwala na wybór odpowiedniego menedżera plików, aplikacji oraz wtyczek na etapie instalacji. Jest to zadanie proste dzięki dokładnemu opisowi komponentów i intuicyjnemu interfejsowi instalatora.

Pakiet Ultimate File Manager składa się z następujących elementów (różnych w zależności od wybranego menedżera plików):

 • Aplikacje - najlepsze i najbardziej użyteczne darmowe aplikacje zintegrowane z pakietem Ultimate File Manager
 • Wtyczki - najpopularniejsze i najbardziej użyteczne wtyczki zintegrowane z pakietem Ultimate File Manager
 • Rozszerzone menu główne - dodatkowa ilość opcji oraz dodatkowych funkcji
 • Rozszerzony pasek przycisków - dodatkowe paski przycisków ustawień systemowych oraz aplikacji
 • Podręczne menu katalogowe - dostęp do najpotrzebniejszych folderów, możliwość uruchamiania wtyczek systemu plików
 • Predefiniowane niestandardowe kolumny - pozwalają wyświetlić niestandardowe informacji w zależności od kategorii
 • Predefiniowane kolory nazw plików - pozwalają na kolorowanie nazw plików w zależności od jego typu (rozszerzenia)
 • Predefiniowane wzorce wyszukiwania - pozwalają na wyszukiwanie plików określonego typu (pliki, katalogi, wg rozszerzenia)
 • Predefiniowane wzorce zaznaczania - pozwalają na zaznaczanie plików określonego typu (pliki, katalogi wg rozszerzenia)
 • Predefiniowana lista plików ignorowanych - pozwala na ukrycie niechcianych plików na liście (domyślnie wyłączone)
 • Dodatkowe skróty klawiaturowe - ułatwiają i przyspieszają pracę
 • Ultimate File Manager obsługuje interfejs wielojęzykowy - aktualnie wspieranych jest kilka języków
 • Instalator UFM (w trybie instalacji normalnej) pozwala na pełną integrację z Eksploratorem Windows - możesz utworzyć skróty na pulpicie, w menu start, na pasku szybkiego uruchamiania, możesz przypiąć ikonkę UFM w menu start jak i na pasku zadań. Możesz dodać skrót do menu kontekstowego folderów, plików i napędów. Utworzysz odpowiednie wpisy w rejestrze Windows
 • Instalator UFM (w trybie instalacji normalnej) pozwala na skorzystanie z opcji autoodtwarzania - możesz otwierać w Ultimate File Manager pamięci przenośne, płyty CD (DVD), muzykę, filmy i zdjęcia i inne
 • Instalator UFM (w trybie instalacji normalnej) pozwala na użycie autostartu z Windows - możesz uruchamiać pakiet Ultimate File Manager wraz ze startem systemu operacyjnego Windows

Ultimate File Manager jest projektem całkowicie darmowym (zależy to jednak od wyboru menedżera plików i instalowanych komponentów). Instalator pozwala na wybór instalacji jednego z dwu menedżerów plików - programu Total Commander (shareware) lub programu Multi Commander (freeware). Wybierając program Total Commander musimy mieć na uwadze, że warunkiem koniecznym jest posiadanie licencji na jego używanie. Możesz jednak użyć programu Multi Commander, który jest całkowicie darmowy (takiego wyboru możesz dokonać tylko w pakiecie Ultimate File Manager!).


Pakiet Ultimate File Manager wspiera wielojęzykowy interfejs. Jeśli chcesz, możesz pomóc w tłumaczeniu pakietu UFM na swój język. Pamiętaj, że wymaga to nieco czasu i cierpliwości. Jeśli jednak jesteś zdecydowany powiadom mnie o tym. Napisz z jakiego jesteś kraju i jakiego języka używasz. Ja prześlę Ci wszystkie wymagane pliki i udzielę wszelkich niezbędnych informacji. Dziękuję za każdą pomoc.

Jeśli zdecydujesz się na instalację pakietu Ultimate File Manager w języku częściowo wspieranym, pamiętaj o tym, że interfejs programu wyświetlany będzie częściowo po angielsku (menu oraz aplikacje UFM). Możesz to zmienić, pomagając w tłumaczeniu! Pamiętaj, że wymaga to doświadczenia, czasu oraz cierpliwości.


PODZIĘKOWANIA

Powstanie projektu Ultimate File Manager nie byłoby możliwe bez pomocy i współpracy wielu osób. Serdecznie im dziękuję za ich pomoc i wsparcie.

 • Dziękuję Christianowi Ghislerowi za możliwość dodania menedżera plików Total Commander do projektu UFM
 • Dziękuję Mathiasowi Svenssonowi za możliwość dodania menedżera plików Multi Commander do projektu UFM
 • Dziękuję pozostałym autorom aplikacji oraz wtyczek (TC), które rozprowadzane są w pakiecie Ultimate File Manager
 • Dziękuję wszystkim tłumaczom projektu Ultimate File Manager
 • Dziękuję wszystkim innym, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju projektu
 • Dziękuję szczególnie tym, którzy postanowili projekt Ultimate File Manager WESPRZEĆ finansowo