×
PROŚBA O WSPARCIE FINANSOWE
JEŚLI NIE JEST CI OBOJĘTNY LOS TEJ STRONY I JEJ AUTORA PROSZĘ O WSPARCIE FINANSOWE! DALSZE FUNKCJONOWANIE TEJ STRONY ZALEŻY TYLKO OD CIEBIE I TWOJEGO WSPARCIA FINANSOWEGO!
DROGI UŻYTKOWNIKU! PRAGNĘ CIĘ PROSIĆ O WSPARCIE FINANSOWE. JEŚLI UŻYWASZ PAKIETU ULTIMATE FILE MANAGER, POLSKIEGO TŁUMACZENIA WINAMPA (PAKIETÓW IKON, SCHEMATÓW KOLORÓW, PAKIETU WINAMP TOOLS), DOKUMENTACJI NSIS I INNYCH PROJEKTÓW (HXD PL, INSTALL CREATOR PL, PATH MAKER PL, ICOFX PL) DOSTĘPNYCH NA TEJ STRONIE NIE WAHAJ SIĘ I WSPOMÓŻ FINANSOWO AUTORA!
Wszystkie materiały i projekty, które udostępnione są na mojej stronie internetowej udostępniane są bezpłatnie, bez natrętnych reklam i wyskakujących okienek. Utrzymanie serwera i opłaty licencyjne generują jednak pewne koszty. Jeśli chciałbyś wesprzeć moją pracę rozważ proszę wsparcie finansowe. Każda, nawet najmniejsza wpłata ma sens! Możesz skorzystać z systemu płatności PayPal, w którym można szybko i bezpiecznie dokonać darowizny w dowolnej kwocie lub dokonać bezpośredniej wpłaty na podane poniżej konto bankowe w mBanku.
System PayPal

Bank (mBank SA)
NUMER KONTA: 72 1140 2004 0000 3502 4316 0362
ODBIORCA: Paweł Porwisz (Katowice, Polska)
DOPISEK: WSPARCIE FINANSOWE

WINAMP

Winamp jest odtwarzaczem audio stworzonym przez Nullsoft. Jest najbardziej popularnym, a zdaniem niektórych najlepszym odtwarzaczem plików multimedialnych. Rozwijany jest od wielu lat i potrafi bardzo wiele, nierzadko wyznaczając standardy projektowania aplikacji (np. genialny system skórek). Odtwarza pliki audio oraz wideo, zaś dzięki zaawansowanemu mechanizmowi wtyczek ma możliwość praktycznie nieograniczonego rozszerzenia możliwości. Program jest dostępny na platformy Windows, Linux (tylko Winamp3), OS X (beta) i Android.

Winamp po raz pierwszy został wydany w roku 1997 przez Justina Frankela i Dmitra Boldyreva. Pierwotnie, odtwarzanie MP3 oparte było na silniku dekodowania AMP, stworzonym przez Tomislava Uzelaca z PlayMedia Systems, Inc. W późniejszych wersjach zastąpiony został on przez Nitrane, licencjonowany dekoder stworzony przez Nullsoft lub PlayMedia (trwały sądowe spory co do właściciela praw do produktu). Po sądowych sporach i następnie zawarciu pozasądowego porozumienia, Nullsoft zaprzestał jego wykorzystywania i zaimplementował dekoder ISO z Towarzystwa Fraunhofera (Fraunhofer Gesellschaft), twórców formatu MP3.

Niestety, pierwotna ekipa programistów Nullsoft przestała już istnieć. W listopadzie 2004 roku odszedł ostatni z nich. W czerwcu 1999 Winamp został sprzedany firmie AOL, która rozwijała program aż do grudnia 2013 roku.

17 stycznia 2014 roku firma Radionomy, która stanowi jedną z największych platform dla producentów oraz nadawców radiowych oraz stanowi największą na świecie sieć reklamy w mediach cyfrowych, ogłosiła, że nabyła prawa do odtwarzacza Winamp oraz platformy radia internetowego Shoutcast. Przejęcie to pozwoliło grupie Radionomy na dostęp do znacznie większej liczby odbiorców oraz możliwość zaoferowania użytkownikom nowych doświadczeń.


Właściwości Winampa


 • Odtwarzanie muzyki oraz wideo

  Winamp obsługuje mnóstwo formatów odtwarzania muzyki. Najpopularniejsze z nich to formaty MP3, MIDI, MOD, AAC, M4A, FLAC, WAV, OGG oraz WMA. Winamp obsługuje technologię odtwarzania bez przerw (gapless playback) oraz ReplayGain (automatyczne ustalanie poziomu dźwięku dla utworów lub albumów). Oferuje również wsparcie dla odtwarzania płyt CD-Audio (z CD-Text), zgrywania utworów oraz wypalania własnych kompilacji

  Winamp obsługuje również odtwarzanie wideo. Przede wszystkim możliwe jest odtwarzanie wideo Windows Media oraz wideo NSV (Nullsoft Streaming Video), ale również dowolne inne formaty wideo obsługiwane przez Windows Media Player (avi, mpeg, etc.), poprzez wykorzystanie API Microsoft DirectShow. Dźwięk dookólny 5.1 Surround obsługiwany jest dla odpowiednich formatów oraz dekoderów.


 • Biblioteka multimediów

  Biblioteka multimediów Winampa to potężne narzędzie, które pozwala na wygodną obsługę zbiorów multimedialnych. Winamp skanuje system użytkownika w poszukiwaniu plików mediów i dodaje je do bazy danych. W pełni wspierane są nazwy plików oraz metadane Unicode.

  Mając do dyspozycji bazę danych utworów możesz je dowolnie sortować, agregować w określone zbiory oraz wyświetlać w określonych widokach. Predefiniowane widoki to: Audio, Wideo, Podcasty, najczęściej odtwarzane, ostatnio dodane, ostatnio zmodyfikowane, nigdy nie odtwarzane, najwyżej sklasyfikowane, etc.). Możliwości jest dużo więcej z uwagi na fakt, że możesz tworzyć własne widoki, używając wbudowanego języka zapytań, dzięki któremu możesz np. wybrać tylko utwory o określonej dacie lub o określonej liczbie odtworzeń, czy też określonym typie.

  Biblioteka multimediów pozwala również na:

  - wyświetlanie informacji o aktualnie odtwarzanym utworze (Now Playing)

  - wyświetlanie i zarządzanie utworzonymi listami odtwarzania

  - agregowanie usług Online (np. Radio SHOUTcast)

  - wyświetlanie i zarządzanie zasubskrybowanymi podcastami (kanały RSS)

  - wyświetlanie i zarządzanie utworzonymi zakładkami

  - wyświetlanie historii odtwarzania

  - obsługę przenośnych odtwarzaczy multimediów

  - obsługę zgrywania i nagrywania płyt CD


 • Automatyczne dodawanie znaczników/okładek albumu

  Winamp umożliwia automatyczne dodawanie znaczników do utworów, dzięki analizie utworu i wyszukiwaniu odpowiednich metadanych (ID3) w internetowym serwisie gromadzącym te dane. Możliwe jest również dodanie okładki dla albumu bądź utworu.


 • Obsługa przenośnych odtwarzaczy multimediów

  Winamp wspiera obsługę przenośnych odtwarzaczy multimedialnych i urządzeń pamięci masowej, Microsoft PlaysForSure, ActiveSync oraz umożliwia synchronizację niezabezpieczonych plików muzycznych do iPoda


 • Wsparcie dla wtyczk (Plug-ins)

  Winamp wspiera wtyczki. Dzięki pakietowi SDK (Winamp Software Development Kit) programiści mają możliwość tworzenia nowych wtyczek, które zostały podzielone na siedem typów, w zależności od przeznaczenia.

  - Wejściowe (in_*.dll): dekodowanie określonych formatów plików

  - Wyjściowe (out_*.dll): wysyłanie danych do określonych urządzeń lub plików

  - Wizualizacji (vis_*.dll): wizualizacja dźwięku

  - Efektów/DSP (dsp_*.dll): manipulacja dźwiękiem w celu uzyskania określonych efektów

  - Ogólnego zastosowania (gen_*.dll): poszerzenie możliwości użytkowania lub interfejsu

  - Biblioteki multimediów (ml_*.dll): rozszerzanie funkcjonalności biblioteki multimediów

  - Urządzeń przenośnych (pmp_*.dll): obsługa odtwarzaczy przenośnych.

  Wtyczki mają na celu rozszerzenie możliwości odtwarzacza i uczynienie go bardziej elastycznym, poprzez dodanie określonych funkcjonalności.


 • Wsparcie dla skórek (Skins)

  Winamp wspiera skórki. Skórki umożliwiają zmianę wyglądu programu za pomocą kilku kliknięć. Pewne skórki powodują tylko zmianę wyglądu programu dzięki wyświetlaniu nowej grafiki, inne dodają również nowe funkcje. Skórki można łatwo pobrać i zainstalować, a funkcja wyboru skórek w programie pozwala na swobodne przełączanie między nimi.

  Winamp obsługuje dwa rodzaje skórek.

  -Skórki klasyczne (Classic Skin)

  -Skóki nowoczesne (Modern Skin)

  Skórki klasyczne (Classic Skin) zaprojektowane zostały specjalnie na potrzeby Winampa 2x. Składają się one z statycznych obrazków (map bitowych). Możliwa jest również zmiana czcionki, kolorów oraz przezroczystości określonych regionów wykorzystując specjalne pliki konfiguracyjne (VisColor.txt, Pledit.txt, Region.txt).

  Skórki nowoczesne (Modern Skin) zaprojektowane zostały specjalnie na potrzeby Winamp 3. Skórki te obsługują przezroczystość (kanały alfa), mogą przybierać dowolne kształty oraz dzięki obsłudze języka skryptowego mogą zwiększyć funkcjonalność Winampa, dodając nowe funkcje.

Winamp PL

Winampa używam od zawsze. Winamp był pierwszym programem, który zainstalowałem na moim komputerze. Mimo upływu czasu, szerokiego wachlarza innych programów do odtwarzania dźwięku na rynku, Winamp wciąż niepodzielnie króluje i wciąż się rozwija!


Może wspomnę tylko skąd pomysł na tłumaczenie tego programu. Otóż, dobrych parę lat temu nie istniały polskie nakładki językowe dla Winampa (sam Winamp z początku również nie wspierał tłumaczenia). W późniejszym czasie zaczęły pojawiać się polskie pliki językowe. Jednak po instalacji któregoś z nich postanowiłem stworzyć własny plik językowy (po części spowodowane było to ich dość niskim poziomem, a po części chęcią zmierzenia się z tym zadaniem-co mam nadzieję mi się udało).

Na początku był to tylko jeden plik (który był zgodny z ówczesnym modelem pliku językowego Winampa), później dodawałem nowe rzeczy, aż w końcu moje spolszczenie zacząłem określać jako pakiet spolszczający. Dużym problemem był fakt, że interfejs programu mógł być przetłumaczony tylko w części (na tyle, na ile pozwalał plik językowy). Nie byłem zadowolony z takiego stanu rzeczy. Dlatego też, tłumaczyłem inne pliki (poprzez binarną modyfikację plików-co było dosyć ryzykowne z uwagi na łatwą możliwość pomyłki oraz to, że modyfikacja plików była niezgodna z licencją). W końcu doszedłem do etapu, w którym tłumaczone były wszystkie pliki rozprowadzane w oficjalnej dystrybucji Winampa wraz ze skórkami-klasyczną oraz nowoczesną (przetłumaczyłem także niezwykle popularną wówczas skórkę MMD3). Także pozwalałem sobie dołączać pliki spoza oficjalnej dystrybucji. Przykładem może być zestaw wtyczek z pakietu Winamp Extras.


Programiści Winampa również dostrzegli problem i zaczęły się prace nad zaprojektowaniem systemu tłumaczenia całego programu. 10 października 2007 roku wydana została jubileuszowa wersja programu Winampa i oznaczona została numerem 5.5. Pośród wielu fantastycznych nowości, zaimplementowany został właśnie system pełnej obsługi wersji językowych, w tym języka polskiego (który w porozumieniu z AOL przygotowałem ja). W skrócie, system opiera się na jednym pliku o rozszerzeniu wlz (który de facto jest archiwum zip), w skład którego wchodzą wszystkie pliki niezbędne do przetłumaczenia interfejsu Winampa (tekst, grafika, skróty klawiszowe etc). Obecnie, wraz z Winampem rozprowadzanych jest kilka oficjalnych pakietów językowych, w tym mój-polski.
Przeznaczenie i zawartość mojego pakietu spolszczającego, którego dotychczas wydawałem zmieniła się. Dotychczas (to jest przed wprowadzeniem oficjalnego systemu tłumaczeń) miał on na celu wypełnienie luki braku obsługi pełnego tłumaczenia Winampa. Dzisiaj, zawiera on oprócz oficjalnego pliku językowego również dodatki (nazywam to wersją rozszerzoną). Mam nadzieję, że pakiet spolszczający wciąż będzie przydatny. Najnowsze jak i starsze wydania polskiego pakietu lokalizacyjnego znajdziecie w sekcji Download.


Żeby ułatwić pierwszy kontakt z instalatorem pakietu językowego, przygotowałem specjalną stronę, na której można przeczytać o instalacji Winampa PL. Jeśli macie jakieś uwagi, propozycje ewentualnych poprawek, sugestie tłumaczenia proszę zgłaszać je bezpośrednio mnie.

Pomoc Winampa

Żeby ułatwić korzystanie z programu oraz szerzej przedstawić możliwości oraz funkcje Winampa stworzyłem obszerny dział, który stanowi polskojęzyczną pomoc dla Winampa.

Winamp dostępny jest na platformie Windows, Andorid oraz OS X. Poniżej znajdziesz łącza, które umożliwiają zapoznanie się z pomocą dla programu na każdej z wymienionych platform.


Pomoc dla Winampa na platformie Windows dostępna jest również z poziomu Winampa (wciskając klawisz F10, lub używając menu kontekstowego). Musisz mieć zainstalowaną jednak odpowiednią wtyczkę, dostępną w rozszerzonym polskim pakiecie językowym.

Dodatki Winampa

Oprócz tworzenia samego pakietu językowego stworzyłem również kilka dokumentów, dzięki którym można dowiedzieć się więcej o programie Winamp. Myślę, że informacje te będą przydatne tym użytkownikom, którzy wymagają więcej (ale nie tylko).

Używając Winampa często spotykamy się z niezrozumiałą terminologią. Czasem są to techniczne wyrażenia, czasem zaś angielskie nazwy, które nie mają swojego polskiego odpowiednika. Aby pomóc je zrozumieć zapraszam do przeglądnięcia słowniczka Winampa.

Wielu użytkowników, zwłaszcza tych, którzy posiadają nieco słabsze komputery, narzeka na niewystarczającą wydajność Winampa. Winamp jest programem bardzo elastycznym i może być używany nawet na słabych komputerach. O tym jak przyspieszyć Winampa przeczytasz w dokumencie Winamp szybki jak wiatr.

Winamp obsługuje mnóstwo znaczników, które umożliwiają dowolne formatowanie tytułów odtwarzanych utworów. Szczegóły zaawansowanego formatowania tytułów przedstawia specjalny dokument w polskiej wersji językowej.

Wszystkim miłośnikom wizualizacji Winampa, generowanych przez wtyczkę Milkdrop, polecam wersję polską dokumentacji Milkdrop, która to szczegółowo opisuje sposób tworzenia i wyświetlania wizualizacji.

Warto również przedstawić nową funkcjonalność Winampa. Winamp potrafi wyświetlać różne ikonki dla rozszerzeń plików powiązanych z Winampem. Funkcjonalność tę zapewnia wtyczka 'Jump to File Extra' (JTFE). Jestem autorem kilku pakietów ikon. Wygląda to szczególnie dobrze w systemie Windows 7 i nowszym.

Wygląd Winampa możesz zmieniać jak tylko chcesz. Dzięki skórkom możesz dopasować wygląd i funkcjonalność Winampa. Skórki Winampa obsługują również schematy kolorów. To dzięki nim jedna skórka może wyglądać inaczej. Dzięki różnym wariantom kolorystycznym twoja ulubiona skórka nigdy Ci się nie znudzi. Dzięki narzędziu Winamp Color Editor możesz tworzyć własne, niepowtarzalne schematy kolorów.

Historia Winampa


Pierwsza wersja Winampa ujrzała światło dzienne w 1997 roku za sprawą ówczesnych studentów Uniwersytetu w Utah-Justina Frankel oraz Dmitrya Boldyrev. W swoim programie wykorzystali silnik odtwarzania plików mp3-AMP (Advanced Multimedia Products). Samemu programowi nadali nazwę Winamp (co jest połączeniem nazwy Windows oraz AMP).

Winamp 02a

W kwietniu 1997 roku wydana została darmowa wersja Winampa 0.20a. Interfejs programu był wybitnie minimalistyczny i składał się tylko z paska menu, które zawierało opcje odtwarzania (otwarcia) pliku, zatrzymania oraz wstrzymania odtwarzania muzyki. Możliwe również było odtworzenie utworu poprzez wykorzystanie linii poleceń lub upuszczenie pliku na ikonę programu. Jak już wspomniano, używał on silnika AMP-darmowego dekodera do użytku niekomercyjnego autorstwa Tomislava Uzelac.


Winamp 092

W maju 1997 roku ukazała się darmowa wersja Winampa 0.92. Standardowa ramka okna z paskiem menu skrywała początkową formę skórki klasycznej: prostokątny ciemnoszary obszar z srebrzystymi przyciskami kontroli, zielono-czerwony suwak głośności, czas odtwarzania wyświetlany zieloną czcionką na matrycy LED oraz pola wyświetlające nazwę utworu, szybkość transmisji bitów oraz częstość próbkowania w kolorze zielonym. Nie było jeszcze suwaka przewijania utworu oraz wizualizacji. Otwierane pliki kolejkowane były na liście odtwarzania.


Winamp 1


Winamp1x

W czerwcu 1997 roku wydano darmową wersję Winampa 1.006. Program wzbogacił się między innymi o analizator widma, suwak zmiany pozycji utworu oraz zmieniający kolor suwak głośności.

Do programu dołączono licencję dekodera AMP (użytek niekomercyjny). W styczniu 1998 roku Justin Frankel oficjalnie założył firmę Nullsoft Inc. Zmieniono też licencję programu z darmowej (freeware) na płatną (shareware, $10). W związku z tym pojawiły się spory co do niezgodnego z prawem wykorzystania dekodera AMP (wysuwane przez firmę Tomislava Uzelaca-Advanced Multimedia Products, przekształconą w PlayMedia Systems). Firma Nullsoft stwierdziła, że zaprzestano używać dekodera AMP i zamieniono go na własnościowy dekoder Nitrane.

W marcu 1998 roku wydano wersję Winampa 1.90. Było to pierwsze wydanie, które można określić mianem odtwarzacza audio ogólnego przeznaczenia, w którym dodano wsparcie dla wtyczek (na początku były to dwie wtyczki wejściowe: (MOD, MP3) oraz wtyczka wizualizacji. W wersji 1.91 dodano wtyczki obsługi formatów wave, cdda oraz obsługę obszaru powiadomień. Również dodano słynny utwór demo.mp3 ze sloganem "Winamp, it really whips the llama's ass", inspirowany utworem "Whip The Llama's Ass" autorstwa Wesley Willis.

Winamp stał się bardzo popularny i w lipcu 1998 roku został pobrany ponad 3 miliony razy.

Winamp 2


Winamp2x

We wrześniu 1998 roku wydano wersję Winampa 2.0. Winamp z serii 2.x stał się bardzo popularny, dzięki czemu Winamp stał się jednym z najczęściej pobieranych programów dla PC. Nowa wersja znacznie poprawiła użyteczność listy odtwarzania, korektor graficzny stał się zdecydowanie bardziej dokładny. Wprowadzono również więcej wtyczek oraz umożliwiono użycie mechanizmu skórek dla okna listy odtwarzania oraz korektora graficznego.

W marcu 1999 roku Nullsoft został pozwany przez firmę PlayMediaSystems o bezprawne używanie dekodera odtwarzania Nitrane. Po sądowych sporach i następnie zawarciu pozasądowego porozumienia, Nullsoft zaprzestał jego wykorzystywania i zaimplementował dekoder ISO z Towarzystwa Fraunhofera (Fraunhofer Gesellschaft), twórców formatu MP3.

Winamp w wersji 2.10, który został wydany w marcu 1999 zawierał nową wersję pliku "Llama" demo.mp3. W czerwcu 1999 roku Nullsoft został zakupiony przez AOL, zaś w grudniu tego samego roku uruchomiono nową wersję strony winamp.com, co znacznie ułatwiło dostęp do nowych skórek, wtyczek, strumieniowanego audio, piosenek, forum oraz zasobów programisty. W czerwcu 2000 roku liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 25 milionów.

Cechą charakterystyczną programu stała się jego szybkość oraz prostota obsługi. Mógł on być uruchamiany nawet na słabszych komputerach, ze względu na niskie zapotrzebowanie na moc procesora. Znacznie poszerzono obsługiwane formaty (prawie wszystkie formaty audio, a od wersji 2.9+ także wideo-w oparciu o kodeki systemowe).

Winamp w wersji 2.x posiadał zatem wbudowany korektor graficzny (służy on do zmiany wartości natężenia dźwięku dla poszczególnych częstotliwości, co umożliwia korekcję barwy dźwięku), wbudowany system wizualizacji (a w nim AVS-Advanced Visualization Studio), obsługę wtyczek (rozszerzające możliwości odtwarzacza) oraz oczywiście system skórek, dzięki któremu można zmieniać jego wygląd. W Winampie 2.x stosowano skórki, nazywane obecnie klasycznymi, będące nakładką graficzną składającą się z określonych plików graficznych w formacie bmp oraz plików tekstowych w formacie txt (mogą być pakowane w formacie zip lub wsz).


Winamp 3


Winamp3x

Kolejnym głównym wydaniem Winampa stał się Winamp3 (w nazwie zawarto nazwę formatu-mp3 (Winamp3). Mimo tego przyjęto nazywać go Winamp 3). Światło dzienne ujrzał w sierpniu 2002 roku. Kod programu, oparty na wersji 2x, został przepisany na nowo i oparty został na Wasabi application framework (zestaw działających razem klas, tworzących wielokrotnego użycia schemat do budowania oprogramowania). Wasabi oferowało nową, dodatkową funkcjonalność i elastyczność. Winamp 3 był rozwijany równolegle z bardzo popularną serią Winampa 2. Niestety, wielu użytkowników nie było zadowolonych z nowego produktu Nullsoftu. Przede wszystkim, zarzucano mu zbytnie obciążanie systemu oraz niestabilność (a nawet brak wielu użytecznych funkcji, jak na przykład możliwość numerycznego i chronologicznego wyszukiwania utworów na liście odtwarzania). Dodatkowo, nowy szkielet aplikacji nie zapewniał kompatybilności wstecznej z Winampem 2. Oznaczało to brak obsługi skórek oraz wtyczek poprzedniej wersji programu. Kolejną rzeczą był brak obsługi SHOUTcast, jako że nie wydano wtyczki dla Winamp 3.

W rezultacie tego, wielu użytkowników, zawiedzionych nową wersją, powrócili do znanego i popularnego Winampa 2. Programiści z Nullsoft, zdając sobie sprawę z przyjęcia ich nowego produktu, oraz problemów postanowili skupić się na rozwijaniu starszej, bardziej stabilnej wersji .Obecnie najnowszą dostępną finalną wersją Winampa serii 2.x jest Winamp 2.91 (choć istnieją wersje nieoficjalne, z których najnowsza to v2.95).

Na koniec warto podkreślić, że mimo tego iż program nie przyjął się, był prekursorem wielu ciekawych rozwiązań, które znalazły zastosowanie w kolejnych wydaniach programu. Szczególnie warto zwrócić uwagą na nowy mechanizm skórek-pozwalał on na przybieranie dowolnych kształtów i rozmiarów programu oraz na dowolną zmianę jego kolorów (dzięki mechanizmowi schematów kolorów).


Winamp 5


Winamp5x

Kolejnym głównym wydaniem Winampa był Winamp 5. Powstał w wyniku połączenia numerów wersji swych poprzedników-Winampa 2 oraz Winampa 3. W założeniu miał łączyć zalety obu wymienionych wersji. Programiści żartowali również, że nikt nie chciałby widzieć skórki Winamp 4 (z ang. "nobody wants to see a Winamp 4 skin" (foreskin)). Żartowano również, że Winamp 5 jest tak dobry, że zasługuje na opuszczenie numeru wersji.

Kod Winampa 5 powstał na bazie Winampa 2 oraz Winampa 3, z któego przeniesino większość funkcjonalności (np. skórki nowoczesne). Poprawiono również wiele niedoróbek, przede wszystkim zasobożerność.

Winamp 5.0 został wydany w grudniu 2003 roku. Większość kodu Wasabi wraz z jego komponentami został wydany jako open source, jako projekt wasabi.player (wersja open source Winampa 3). Winamp 5 rozprowadzany jest w dwu wersjach-Standard oraz Pro. Wersja Standard jest darmowa, zaś wersja Pro jest płatna, oferując w zamian nieco większą funkcjonalność, tj. szybsze zgrywanie oraz wypalanie z CD wraz z kodowaniem do formatu mp3. Nowy Winamp posiada wbudowany tuner strumieniowego radia i telewizji, radio AOL (XM), możliwość subskrybowania i przeglądania mediów poprzez kanały RSS (SHOUTcast Wire). Chyba najważniejszym było uczynienie nowego odtwarzacza kompatybilnym ze starszymi wersjami. Teraz, Winamp 5 potrafi obsłużyć skórki z wersji 1.x, 2.x, 2.9x, 3), oraz wtyczek z wersji 2.xx.


Winamp 5.5x


Winamp 5.5x to milowy krok w rozwoju wersji 5. Najważniejszą zmianą z punktu widzenia polskiego użytkownika jest pełne wsparcie dla wersji językowych, w tym oczywiście polskiej wersji językowej.


Winamp5.5x

Winamp 5.5 jest jubileuszowym wydaniem. Został wydany w 10 rocznicę jego powstania. Ta wersja Winampa charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wieloma zmianami, z których należałoby wymienić wspomniany już system lokalizacji, nową domyślną skórę Bento (która w odróżnieniu od dotychczasowego modelu skórek wielookiennych, organizuje cały interfejs w jednym, spójnym oknie), narzędzie do automatycznego uzupełniania informacji o utworach (metadane), obsługę okładek albumów, dostęp do jeszcze bogatszej oferty multimediów z sieci Internet, poprzez odpowiednie rozszerzenia biblioteki mediów oraz nową odsłonę wtyczki wizualizacji Milkdrop 2. Wymienione powyżej, to oczywiście tylko najważniejsze z nowości, których funkcjonalność jest systematycznie rozszerzana.


Ostatnią wersją z linii 5.x był Winamp 5.666, wydany w grudniu 2013 roku. Było to ostanie wydanie stworzone przez AOL/Nullsoft.


Winamp for Android™


Winamp dostępny jest również na innych platformach. W październiku 2010 roku wydano Winampa dla Androida. Winamp for Android™ to najlepszy odtwarzacz multimediów dla systemu Android. Aplikacja Winamp for Android™ pozwala na odtwarzanie, zarządzanie i synchronizację muzyki ze swojego komputera Mac lub PC ze swoim urządzeniem Android. Winamp jest kompletnym rozwiązaniem do zarządzania muzyką (wymagany jest system w wersji 2.1 lub nowszy), włączając w to bezprzewodową synchronizację z komputerem (wymagany jest najnowszy Winamp), import biblioteki iTunes oraz dostęp do tysięcy internetowych stacji radiowych dzięki SHOUTcast.


Winamp Sync for Mac


W październiku 2011 roku przedstawiono program Winamp for Mac Sync, w wersji beta. Była to pierwsza wersja Winampa dla platformy Apple i można ją uruchomić w systemie OS X 10.6 i nowszym. W programie skupiono się na synchronizacji biblioteki Winampa z aplikacją Winamp for Android oraz biblioteką muzyki programu iTunes. Program wciąż jest w fazie rozwoju i jest na razie tylko zalążkiem programu dla OS X.