NSIS PL


NSIS

NSIS - Skryptowy System Instalacji Nullsoft (Nullsoft Scriptable Install System) jest narzędziem, które pozwala programistom na stworzenie instalatora dla Windows. Rozprowadzany jest na licencji open source i jest całkowicie darmowy dla dowolnego zastosowania. Instalatory utworzone w NSIS pozwalają na instalowanie, deinstalowanie, zmianę systemowych ustawień, wyodrębnianie plików, itp. NSIS oparty jest na skryptach, możesz w pełni kontrolować każdą część instalatora. Zastosowany język skryptowy obsługuje zmienne, funkcje oraz manipulowanie łańcuchami znaków, tak jak normalne języki programowania - ale zaprojektowany jest specjalnie do tworzenia instalatorów.

Więcej informacji o NSIS dowiesz się czytając ten dokument. Znajdziesz tam również łącza, które umożliwiają pobranie NSIS w angielskiej wersji językowej.

Jako, że używam na co dzień oprogramowania NSIS, postanowiłem przybliżyć to narzędzie polskiemu użytkownikowi. Niestety, często barierą nie do pokonania jest język angielski. Postanowiłem zatem spróbować zmierzyć się z zadaniem przetłumaczenia i udostępnienia polskiej wersji NSIS - to jest plików wchodzących w skład dystrybucji NSIS (także przykładowych skryptów i opisów poszczególnych wtyczek) oraz podręcznika użytkownika. Zabieg taki mam nadzieję spopularyzuje to świetne narzędzie.


Projekt NSIS PL

Pierwszym doświadczeniem użytkownika z twoją aplikacją jest instalator. Powolna lub zakończona niepowodzeniem instalacja jest jednym z najbardziej irytujących problemów komputerowych. Niewątpliwie, szybki i przyjazny użytkownikowi instalator jest nieodłączną częścią oprogramowania, które tworzysz.

NSIS tworzy instalatory, które pozwalają na instalowanie, deinstalowanie, zmianę systemowych ustawień, wyodrębnianie plików, itp. Jako, że oparty jest on na skryptach, możesz w pełni kontrolować każdą część instalatora. Zastosowany język skryptowy obsługuje zmienne, funkcje oraz manipulowanie łańcuchami znaków, tak jak normalne języki programowania - ale zaprojektowany jest specjalnie do tworzenia instalatorów. Nawet z tymi wszystkimi możliwościami, NSIS jest wciąż najmniejszym dostępnym systemem instalowania. Przy domyślnych opcjach, nagłówek zajmuje zaledwie 34 KB.

Od wersji NSIS 3 możesz również tworzyć instalatory Unicode. Wspierają one wszystkie języki obsługiwane przez system operacyjny, dzięki czemu nie będzie żadnych problemów z ich poprawnym wyświetlaniem.

Projekt NSIS PL ma na celu propagowanie wolnego oprogramowania, jego promocję oraz przybliżenie go polskiemu użytkownikowi. Aby ten cel zrealizować postanowiłem spolonizować interfejs NSIS oraz dokumentację.
Pobieranie NSIS PL

Możesz pobrać najnowszą wersję oprogramowania NSIS PL wraz z kodami źródłowymi. NSIS PL stworzony został na podstawie dystrybucji NSIS rozwijanej przez społeczność NSIS.

Od wersji NSIS 3 możesz również tworzyć instalatory Unicode. Możesz zatem tworzyć instalatory, które wspierają dowolny język obsługiwany przez Windows z dowolnie ustawioną stroną kodową. Oznacza to na przykład, że możesz pracować nad instalatorem obsługującym język chiński w systemie Windows 7+, w którym bieżącą stroną kodową jest na przykład język polski. Utworzone instalatory Unicode działają tylko na Windows 2000 i nowszych.

Dokumentacja NSIS PL


Zapraszam do zapoznania się z dokumentacją NSIS w wersji polskiej. Aktualna wersja zgodna jest z NSIS 3.x. Oprócz samego poradnika, który uczy tego, jak używać NSIS, dostępne są również przykłady oraz opisy poszczególnych wtyczek wchodzących w skład dystrybucji NSIS i rozszerzających jej możliwości. Celem polonizacji tych plików, jak już wspomniałem, jest popularyzacja tego świetnego, darmowego narzędzia. Mam nadzieję, że moja praca będzie komuś pomocna.