Winamp PL

I. Polska wersja Winampa


Winampa używam od zawsze. Winamp był pierwszym programem, który zainstalowałem na moim komputerze. Mimo upływu czasu, szerokiego wachlarza innych programów do odtwarzania dźwięku na rynku, Winamp wciąż niepodzielnie króluje i wciąż się rozwija!


Może wspomnę tylko skąd pomysł na tłumaczenie tego programu. Otóż, dobrych parę lat temu nie istniały polskie nakładki językowe dla Winampa (sam Winamp z początku również nie wspierał tłumaczenia). W późniejszym czasie zaczęły pojawiać się polskie pliki językowe. Jednak po instalacji któregoś z nich postanowiłem stworzyć własny plik językowy (po części spowodowane było to ich dość niskim poziomem, a po części chęcią zmierzenia się z tym zadaniem - co mam nadzieję mi się udało).

Na początku był to tylko jeden plik (który był zgodny z ówczesnym modelem pliku językowego Winampa), później dodawałem nowe rzeczy, aż w końcu moje spolszczenie zacząłem określać jako pakiet spolszczający. Dużym problemem był fakt, że interfejs programu mógł być przetłumaczony tylko w części (na tyle, na ile pozwalał plik językowy). Nie byłem zadowolony z takiego stanu rzeczy. Dlatego też, tłumaczyłem inne pliki (poprzez binarną modyfikację plików - co było dosyć ryzykowne z uwagi na łatwą możliwość pomyłki oraz to, że modyfikacja plików była niezgodna z licencją). W końcu doszedłem do etapu, w którym tłumaczone były wszystkie pliki rozprowadzane w oficjalnej dystrybucji Winampa wraz ze skórkami - klasyczną oraz nowoczesną (przetłumaczyłem także niezwykle popularną wówczas skórkę MMD3). Także pozwalałem sobie dołączać pliki spoza oficjalnej dystrybucji. Przykładem może być zestaw wtyczek z pakietu Winamp Extras.


Programiści Winampa również dostrzegli problem i zaczęły się prace nad zaprojektowaniem systemu tłumaczenia całego programu. 10 października 2007 roku wydana została jubileuszowa wersja programu Winampa i oznaczona została numerem 5.5. Pośród wielu fantastycznych nowości, zaimplementowany został właśnie system pełnej obsługi wersji językowych, w tym języka polskiego (który w porozumieniu z AOL przygotowałem ja). W skrócie, system opiera się na jednym pliku o rozszerzeniu wlz (który de facto jest archiwum zip), w skład którego wchodzą wszystkie pliki niezbędne do przetłumaczenia interfejsu Winampa (tekst, grafika, skróty klawiszowe etc). Obecnie, wraz z Winampem rozprowadzanych jest kilka oficjalnych pakietów językowych, w tym mój - polski.Jak już wspomniałem, program cały czas się rozwija. Cały czas też wymagana jest aktualizacja polskiego pakietu językowego. Jeśli macie jakieś uwagi, propozycje ewentualnych poprawek, sugestie tłumaczenia proszę zgłaszać je bezpośrednio mnie.


Przeznaczenie i zawartość mojego pakietu spolszczającego, którego dotychczas wydawałem zmieniła się. Dotychczas (to jest przed wprowadzeniem oficjalnego systemu tłumaczeń) miał on na celu wypełnienie luki braku obsługi pełnego tłumaczenia Winampa. Dzisiaj, zawiera on oprócz oficjalnego pliku językowego również dodatki (nazywam to wersją rozszerzoną). Mam nadzieję, że pakiet spolszczający wciąż będzie przydatny. Najnowsze jak i starsze wydania polskiego pakietu lokalizacyjnego znajdziecie w centrum pobierania mojej strony.


Żeby ułatwić pierwszy kontakt z instalatorem pakietu językowego, przygotowałem specjalną stronę, na której można przeczytać o instalacji Winampa PL.
II. Dodatkowe funkcjeOprócz tworzenia samego pakietu językowego stworzyłem również kilka dokumentów, dzięki którym można dowiedzieć się więcej o programie Winamp. Myślę, że informacje te będą przydatne tym użytkownikom, którzy wymagają więcej (ale nie tylko).

Używając Winampa często spotykamy się z niezrozumiałą terminologią. Czasem są to techniczne wyrażenia, czasem zaś angielskie nazwy, które nie mają swojego polskiego odpowiednika. Aby pomóc je zrozumieć zapraszam do przeglądnięcia słowniczka Winampa.

Wielu użytkowników, zwłaszcza tych, którzy posiadają nieco słabsze komputery, narzeka na niewystarczającą wydajność Winampa. Winamp jest programem bardzo elastycznym i może być używany nawet na słabych komputerach. O tym jak przyspieszyć Winampa przeczytasz w dokumencie Winamp szybki jak wiatr.

Winamp obsługuje mnóstwo znaczników, które umożliwiają dowolne formatowanie tytułów odtwarzanych utworów. Szczegóły zaawansowanego formatowania tytułów przedstawia specjalny dokument w polskiej wersji językowej.

Wszystkim miłośnikom wizualizacji Winampa, generowanych przez wtyczkę Milkdrop, polecam wersję polską dokumentacji Milkdrop, która to szczegółowo opisuje sposób tworzenia i wyświetlania wizualizacji.

O sile Winampa świadczy mnogość wtyczek, które wzbogacają jego funkcjonalność. Twórcy Winampa również stworzyli pakiet wtyczek, który zawiera polecane wtyczki. Pakiet taki nazywany jest Winamp Extras Pack. Wszystkie wtyczki z tego pakietu są w pełni spolonizowane.

Warto również przedstawić nową funkcjonalność Winampa. Winamp potrafi wyświetlać różne ikonki dla rozszerzeń plików powiązanych z Winampem. Funkcjonalność tę zapewnia wtyczka 'Jump to File Extra' (JTFE). Jestem autorem kilku pakietów ikon. Wygląda to szczególnie dobrze w systemie Windows 7 i nowszym.

Wygląd Winampa możesz zmieniać jak tylko chcesz. Dzięki skórkom możesz dopasować wygląd i funkcjonalność Winampa. Skórki Winampa obsługują również schematy kolorów. To dzięki nim jedna skórka może wyglądać inaczej. Dzięki różnym wariantom kolorystycznym twoja ulubiona skórka nigdy Ci się nie znudzi. Dzięki narzędziu Winamp Color Editor możesz tworzyć własne, niepowtarzalne schematy kolorów.

III. Historia Winampa


Winamp jest odtwarzaczem audio stworzonym przez Nullsoft. Jest najbardziej popularnym, a zdaniem niektórych najlepszym odtwarzaczem plików multimedialnych. Rozwijany jest od wielu lat i potrafi bardzo wiele, nierzadko wyznaczając standardy projektowania aplikacji (np. genialny system skórek). Odtwarza pliki audio oraz wideo, zaś dzięki zaawansowanemu mechanizmowi wtyczek ma możliwość praktycznie nieograniczonego rozszerzenia możliwości. Winamp po raz pierwszy został wydany w roku 1997 przez Justina Frankela. Pierwotnie, odtwarzanie MP3 oparte było na silniku dekodowania AMP, stworzonego przez Tomislava Uzelaca z PlayMedia Systems, Inc. W późniejszych wersjach zastąpiony został on przez Nitrane, licencjonowany dekoder stworzony przez Nullsoft lub PlayMedia (trwały sądowe spory co do właściciela praw do produktu). Po sądowych sporach i następnie zawarciu pozasądowego porozumienia, Nullsoft zaprzestał jego wykorzystywania i zaimplementował dekoder ISO z Towarzystwa Fraunhofera (Fraunhofer Gesellschaft), twórców formatu MP3. Niestety, pierwotna ekipa programistów Nullsoft przestała już istnieć. W listopadzie 2004 roku odszedł ostatni z nich. Nie wiadomo było czy Winamp nadal będzie rozwijany. Na szczęście, zawiązała się nowa grupa, która nadal rozwija nasz ulubiony program...Winamp 1 oraz Winamp 2


Winamp2x

Pierwsza wersja Winampa 1 została wydana w Maju 1997 roku. Używał on tylko kilku formatów, takich jak MP1, MP2 oraz MP3. Gdy ukazała się wersja Winampa 2, stał się najczęściej używanym programem, jednym z najczęściej pobieranych programów dla PC.

Cechą charakterystyczną programu stała się jego szybkość oraz prostota obsługi. Mógł on być uruchamiany nawet na słabszych komputerach, ze względu na niskie zapotrzebowanie na moc procesora. Znacznie poszerzono obsługiwane formaty (prawie wszystkie formaty audio, a od wersji 2.9+ także wideo - w oparciu o kodeki systemowe). Obecnie najnowszą dostępną finalną wersją Winampa serii 2.x jest Winamp 2.91 (choć istnieją wersje nieoficjalne, z których najnowsza to v2.95).

Program posiada wbudowany korektor graficzny (służy on do zmiany wartości natężenia dźwięku dla poszczególnych częstotliwości, co umożliwia korekcję barwy dźwięku), wbudowany system wizualizacji (a w nim AVS - Advanced Visualization Studio), obsługę wtyczek (rozszerzające możliwości odtwarzacza) oraz oczywiście system skórek, dzięki któremu można zmieniać jego wygląd. W Winampie 2x stosowano skórki, nazywane obecnie klasycznymi, będące nakładką graficzną składającą się z określonych plików graficznych w formacie bmp oraz plików tekstowych w formacie txt (mogą być pakowane w formacie zip lub wsz).Winamp 3


Winamp3x

Kolejnym głównym wydaniem Winampa stał się Winamp3 (w nazwie zawarto nazwę formatu - mp3 (Winamp3). Mimo tego przyjęto nazywać go Winamp 3). Światło dzienne ujrzał 9 Sierpnia 2002 r. Kod programu, oparty na wersji 2x, został przepisany na nowo i oparty został na Wasabi application framework (zestaw działających razem klas, tworzących wielokrotnego użycia schemat do budowania oprogramowania). Wasabi oferowało nową, dodatkową funkcjonalność i elastyczność. Winamp 3 był rozwijany równolegle z bardzo popularną serią Winampa 2. Niestety, wielu użytkowników nie było zadowolonych z nowego produktu Nullsoftu. Przede wszystkim, zarzucano mu zbytnie obciążanie systemu oraz niestabilność (a nawet brak wielu użytecznych funkcji, jak na przykład możliwość numerycznego i chronologicznego wyszukiwania utworów na liście odtwarzania). Dodatkowo, nowy szkielet aplikacji nie zapewniał kompatybilności wstecznej z Winampem 2. Oznaczało to brak obsługi skórek oraz wtyczek poprzedniej wersji programu. Kolejną rzeczą był brak obsługi SHOUTcast, nie wydano wtyczki dla Winamp 3. W rezultacie tego, wielu użytkowników, zawiedzionych nową wersją, powrócili do znanego i popularnego Winampa 2. Programiści z Nullsoft, zdając sobie sprawę z przyjęcia ich nowego produktu, oraz problemów postanowili skupić się na rozwijaniu starszej, bardziej stabilnej wersji.

Na koniec warto podkreślić, że mimo tego iż program nie przyjął się, był prekursorem wielu ciekawych rozwiązań, które znalazły zastosowanie w kolejnych wydaniach programu. Szczególnie warto zwrócić uwagą na nowy mechanizm skórek - pozwalał on na przybieranie dowolnych kształtów i rozmiarów programu oraz na dowolną zmianę jego kolorów (dzięki mechanizmowi schematów kolorów).Winamp 5


Winamp5x

Winamp 5 to aktualna wersja programu. Powstał w wyniku połączenia numerów wersji swych poprzedników - Winampa 2 oraz Winampa 3. W założeniu miał łączyć zalety obu wymienionych wersji. Programiści żartowali również, że nikt nie chciałby widzieć skórki Winamp 4 (z ang. "nobody wants to see a Winamp 4 skin" (foreskin). Do nowej wersji zostało przeniesione większość własności oraz kodu Winampa3. Poprawiono wreszcie wszystkie niedoróbki, w tym zasobożerność.

Winamp 5.0 został wydany w grudniu 2003 roku. Większość kodu Wasabi wraz z jego komponentami został wydany jako open source, jako projekt wasabi.player (wersja open source Winampa 3). Winamp 5 rozprowadzany jest w dwu wersjach - Standard oraz Pro. Wersja Standard jest darmowa, zaś wersja Pro (obecnie sprzedawana za 19.95$) oferuje nieco większą funkcjonalność, tj. szybsze zgrywanie oraz wypalanie z CD wraz z kodowaniem do formatu mp3. Nowy Winamp posiada wbudowany tuner strumieniowego radia i telewizji, radio AOL (XM), możliwość subskrybowania i przeglądania mediów poprzez kanały RSS (SHOUTcast Wire). Chyba najważniejszym było uczynienie nowego odtwarzacza kompatybilnym ze starszymi wersjami. Teraz, Winamp 5 potrafi obsłużyć skórki z wersji 1.x, 2.x, 2.9x, 3), oraz wtyczek z wersji 2.xx.Winamp 5.5x


Winamp 5.5x to milowy krok w rozwoju wersji 5. Najważniejszą zmianą z punktu widzenia polskiego użytkownika jest pełne wsparcie dla wersji językowych, w tym oczywiście polskiej wersji językowej.


Winamp5.5x

Winamp 5.5 jest jubileuszowym wydaniem. Został wydany w 10 rocznicę jego powstania. Ta wersja Winampa charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wieloma zmianami, z których należałoby wymienić wspomniany już system lokalizacji, nową domyślną skórę Bento (która w odróżnieniu od dotychczasowego modelu skórek wielookiennych, organizuje cały interfejs w jednym, spójnym oknie), narzędzie do automatycznego uzupełniania informacji o utworach (metadane), obsługę okładek albumów, dostęp do jeszcze bogatszej oferty multimediów z sieci Internet, poprzez odpowiednie rozszerzenia biblioteki mediów oraz nową odsłonę wtyczki wizualizacji Milkdrop 2. Wymienione powyżej, to oczywiście tylko najważniejsze z nowości, których funkcjonalność jest systematycznie rozszerzana.Winamp 2014


Decyzją AOL, z dnia 20 listopada 2013 roku Winamp nie będzie więcej rozwijany. Dotyczy to również wszystkich usług z nim związanych. Ostatnie wydanie Winampa to wersja 5.666 z grudnia 2013.

Aktualizacja: Winamp zmienia właściciela! Będzie wciąż rozwijany! Dnia 17 stycznia 2014 firma Radionomy, która stanowi jedną z największych platform dla producentów oraz nadawców radiowych oraz stanowi największą na świecie sieć reklamy w mediach cyfrowych, ogłosił, że nabył prawa do odtwarzacza Winamp oraz platformy radia internetowego Shoutcast. Przejęcie to pozwoli grupie Radionomy na dostęp do znacznie większej liczby odbiorców oraz pozwoli zaoferować nowe doświadczenia.