« Strona główna

NSIS PL

NSIS - Skryptowy System Instalacji Nullsoft (Nullsoft Scriptable Install System) jest narzędziem, które pozwala programistom na stworzenie instalatora na platformę Windows. Rozprowadzany jest na licencji open source i jest całkowicie darmowy dla dowolnego zastosowania.

Więcej informacji o NSIS dowiesz się czytając ten dokument. Znajdziesz tam również łącza, które umożliwiają pobranie NSIS w angielskiej wersji językowej.

Jako, że używam na co dzień oprogramowania NSIS, postanowiłem przybliżyć to narzędzie polskiemu użytkownikowi. Niestety, często barierą nie do pokonania jest język angielski. Postanowiłem zatem spróbować zmierzyć się z zadaniem przetłumaczenia i udostępnienia polskiej wersji NSIS - to jest plików wchodzących w skład dystrybucji NSIS (także przykładowych skryptów i opisów poszczególnych wtyczek) oraz podręcznika użytkownika. Zabieg taki mam nadzieję spopularyzuje to świetne narzędzie.

Projekt NSIS PL


Pierwszym doświadczeniem użytkownika z twoją aplikacją jest instalator. Powolna lub zakończona niepowodzeniem instalacja jest jednym z najbardziej irytujących problemów komputerowych. Niewątpliwie, szybki i przyjazny użytkownikowi instalator jest nieodłączną częścią oprogramowania, które tworzysz.

NSIS tworzy instalatory, które pozwalają na instalowanie, deinstalowanie, zmianę systemowych ustawień, wyodrębnianie plików, itp. Jako, że oparty jest on na skryptach, możesz w pełni kontrolować każdą część instalatora. Zastosowany język skryptowy obsługuje zmienne, funkcje, manipulowanie łańcuchami znaków, tak jak normalne języki programowania - ale zaprojektowany jest specjalnie do tworzenia instalatorów. Nawet z tymi wszystkimi możliwościami, NSIS jest wciąż najmniejszym dostępnym systemem instalowania. Przy domyślnych opcjach, nagłówek zajmuje zaledwie 34 kb.

Projekt NSIS PL ma na celu propagowanie wolnego oprogramowania, jego promocję oraz przybliżenie go polskiemu użytkownikowi. Aby ten cel zrealizować postanowiłem spolonizować interfejs NSIS oraz dokumentację. Proces ten wymaga dużego zaangażowania oraz poświęcenia dużej ilości czasu. Mam nadzieję, że w nieodległym czasie uda się to wszystko zrealizować.

Pobieranie programu


Poniższe łącza pozwalają na pobranie najnowszej wersji oprogramowania NSIS PL. Można także pobrać kody źródłowe oraz przeczytać informacje o aktualnym wydaniu. NSIS PL 2.46 dostępny jest w wersji ANSI, stworzonej na podstawie dystrybucji NSIS rozwijanej przez społeczność NSIS oraz w wersji Unicode, stworzonej na podstawie dystrybucji NSIS 2.46 Unicode, której autorem jest Jim Park. W niedługim czasie mam nadzieję obie wersje zostaną ujednolicone.NSIS PL ANSI znajduje się obecnie w wersji Beta. Program można już użytkować. Opracowania oraz tłumaczenia wymagają jeszcze pliki z katalogu Examples oraz Include. Ostatnim etapem będzie tłumaczenie dokumentacji (pliku CHM). Dystrybucja NSIS PL oparta jest na projekcie NSIS 2.46. Jest w pełni zlokalizowana. Od oryginału różni się też nieco zmodyfikowanym interfejsem oraz sposobem prezentowania danych.NSIS PL 2.46 ANSI
BETA!

Wydany 1 stycznia 2012 (wersja testowa!)


Pobierz instalator
Pobierz instalator programu NSIS PL (2.1 MB).
Plik pobrano: 807 razy.

Pobierz kod źródłowy
Pobierz kod źródłowy programu NSIS PL (2.6 MB).
Plik pobrano: 486 razy.


NSIS Unicode w pełni wspiera Unicode. Możesz zatem tworzyć instalatory, które wspierają dowolny język obsługiwany przez Windows z dowolnie ustawioną stroną kodową. Oznacza to na przykład, że możesz pracować nad instalatorem obsługującym język chiński w systemie Windows XP, w którym bieżącą stroną kodową jest na przykład język angielski. Utworzone instalatory działają tylko na Windows 2000 i nowszych.

NSIS PL UNICODE znajduje się obecnie w wersji Beta. Program można już użytkować. Wciąż jednak opracowania wymaga wiele plików (np. te z katalogu Examples\Include\Contrib). Ostatnim etapem będzie tłumaczenie dokumentacji (pliku CHM). Dystrybucja NSIS PL UNICODE oparta jest na projekcie NSIS 2.46.3 Unicode, będącego próbą stworzenia NSIS, który obsługuje Unicode. Jest w pełni zlokalizowana. Od oryginału różni się też nieco zmodyfikowanym interfejsem oraz sposobem prezentowania danych.NSIS PL 2.46 UNICODE
BETA!

Wydany 27 listopada 2011 (wersja testowa!)


Pobierz instalator
Pobierz instalator programu NSIS PL Unicode (2.1 MB).
Plik pobrano: 626 razy.

Pobierz kod źródłowy
Pobierz kod źródłowy programu NSIS PL Unicode (3.7 MB).
Plik pobrano: 425 razy.


Dokumentacja NSIS PL


Zapraszam do zapoznania się z dokumentacją NSIS w wersji polskiej. Prace nad tłumaczeniem dokumentacji rozpoczęły się w 2007 roku. Wciąż jest sporo do zrobienia. Aktualna wersja zgodna jest z NSIS 2.46 (ale wciąż jest sporo rzeczy do zrobienia). Oprócz samego poradnika, który uczy tego, jak używać NSIS, dostępne są również przykłady oraz opisy poszczególnych wtyczek wchodzących w skład dystrybucji NSIS i rozszerzających jej możliwości. Celem polonizacji tych plików, jak już wspomniałem, jest popularyzacja tego świetnego, darmowego narzędzia. Mam nadzieję, że moja praca będzie komuś pomocna.Wsparcie projektu


Projekt jest całkowicie darmowy. Jego tworzenie wymagało jednak dużo czasu oraz zaangażowania. Jeśli doceniasz moją pracę proszę Cię o wsparcie finansowe. Ewentualnych wpłat proszę dokonywać bezpośrednio na moje konto bankowe lub poprzez system płatności PayPal. Po kliknięciu w poniższy przycisk zostaniesz przeniesiony na stronę, gdzie znajdziesz więcej informacji. Dzięki.


Wsparcie projeku Pakiety Ikon