« Strona główna

NSIS PL

NSIS - Skryptowy System Instalacji Nullsoft (Nullsoft Scriptable Install System) jest narzędziem, które pozwala programistom na stworzenie instalatora na platformę Windows. Rozprowadzany jest na licencji open source i jest całkowicie darmowy dla dowolnego zastosowania.

Więcej informacji o NSIS dowiesz się czytając ten dokument. Znajdziesz tam również łącza, które umożliwiają pobranie NSIS w angielskiej wersji językowej.

Jako, że używam na co dzień oprogramowania NSIS, postanowiłem przybliżyć to narzędzie polskiemu użytkownikowi. Niestety, często barierą nie do pokonania jest język angielski. Postanowiłem zatem spróbować zmierzyć się z zadaniem przetłumaczenia i udostępnienia polskiej wersji NSIS - to jest plików wchodzących w skład dystrybucji NSIS (także przykładowych skryptów i opisów poszczególnych wtyczek) oraz podręcznika użytkownika. Zabieg taki mam nadzieję spopularyzuje to świetne narzędzie.

Projekt NSIS PL


Pierwszym doświadczeniem użytkownika z twoją aplikacją jest instalator. Powolna lub zakończona niepowodzeniem instalacja jest jednym z najbardziej irytujących problemów komputerowych. Niewątpliwie, szybki i przyjazny użytkownikowi instalator jest nieodłączną częścią oprogramowania, które tworzysz.

NSIS tworzy instalatory, które pozwalają na instalowanie, deinstalowanie, zmianę systemowych ustawień, wyodrębnianie plików, itp. Jako, że oparty jest on na skryptach, możesz w pełni kontrolować każdą część instalatora. Zastosowany język skryptowy obsługuje zmienne, funkcje, manipulowanie łańcuchami znaków, tak jak normalne języki programowania - ale zaprojektowany jest specjalnie do tworzenia instalatorów. Nawet z tymi wszystkimi możliwościami, NSIS jest wciąż najmniejszym dostępnym systemem instalowania. Przy domyślnych opcjach, nagłówek zajmuje zaledwie 34 kb.

Teraz możesz również tworzyć instalatory Unicode, dzięki czemu można wyświetlić wszystkie języki obsługiwane przez system operacyjny bez problemów.

Projekt NSIS PL ma na celu propagowanie wolnego oprogramowania, jego promocję oraz przybliżenie go polskiemu użytkownikowi. Aby ten cel zrealizować postanowiłem spolonizować interfejs NSIS oraz dokumentację. Proces ten wymaga dużego zaangażowania oraz poświęcenia dużej ilości czasu. Mam nadzieję, że w nieodległym czasie uda się to wszystko zrealizować.

Pobieranie programu


Poniższe łącza pozwalają na pobranie najnowszej wersji oprogramowania NSIS PL. Można także pobrać kody źródłowe oraz przeczytać informacje o aktualnym wydaniu. NSIS PL stworzony został na podstawie dystrybucji NSIS rozwijanej przez społeczność NSIS.

NSIS obsługuje teraz w pełni Unicode. Możesz zatem tworzyć instalatory, które wspierają dowolny język obsługiwany przez Windows z dowolnie ustawioną stroną kodową. Oznacza to na przykład, że możesz pracować nad instalatorem obsługującym język chiński w systemie Windows 7+, w którym bieżącą stroną kodową jest na przykład język polski. Utworzone instalatory działają tylko na Windows 2000 i nowszych.NSIS PL 3.0 Beta0
Wydany 18 maja 2014
Wersja testowa!

NSIS PL

Pobierz instalator
Pobierz instalator programu NSIS PL (2.2 MB).
Plik pobrano: 193 razy.

Pobierz kod źródłowy
Pobierz kod źródłowy programu NSIS PL (1.7 MB).
Plik pobrano: 125 razy.Dokumentacja NSIS PL


Zapraszam do zapoznania się z dokumentacją NSIS w wersji polskiej. Aktualna wersja zgodna jest z NSIS 3.0. Oprócz samego poradnika, który uczy tego, jak używać NSIS, dostępne są również przykłady oraz opisy poszczególnych wtyczek wchodzących w skład dystrybucji NSIS i rozszerzających jej możliwości. Celem polonizacji tych plików, jak już wspomniałem, jest popularyzacja tego świetnego, darmowego narzędzia. Mam nadzieję, że moja praca będzie komuś pomocna.Wsparcie projektu


Projekt jest całkowicie darmowy. Jego tworzenie wymagało jednak dużo czasu oraz zaangażowania. Jeśli doceniasz moją pracę proszę Cię o wsparcie finansowe. Ewentualnych wpłat proszę dokonywać bezpośrednio na moje konto bankowe lub poprzez system płatności PayPal. Po kliknięciu w poniższy przycisk zostaniesz przeniesiony na stronę, gdzie znajdziesz więcej informacji. Dzięki.


Wsparcie projeku Pakiety Ikon